piątek, 21 listopada 2014

Co by było gdyby...

Do napisania tej notki usiadłam z ciężkim sercem, dlatego, że dotyczy ona ostatniego spotkania z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 i ich przyjaciółmi, którzy przez blisko dwa miesiące opowiadali dzieciom i młodzieży z osiedla im. Antoniny Grygowej o patronach ulic z ich najbliższego otoczenia.
Na zakończenie uczestnicy projektu poznali postać patronki osiedla, Antoniny Grygowej. Dla niektórych była to pierwsza okazja, by dowiedzieć się czegoś o Pani Antoninie.
Sądzę, że była to dla nich dobra lekcja, ponieważ osiedle, na którym mieszkają nie cieszy się dobrą sławą wśród pozostałych mieszkańców Lublina, a przecież taką patronką należy się chwalić i być dumnym. Jestem przekonana, że gdyby Antonina Grygowa żyła w dzisiejszych czasach, pełnych kolorowych magazynów, przeróżnych rankingów i portali społecznościowych z pewnością została by uznana za (i tu posłużę się językiem popkultury) "ikonę dobroczynności" i obsypana licznymi nagrodami. No bo jak inaczej nazwać kobietę, która bezinteresownie wysyła tysiące paczek (głównie z żywnością) do więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych? Na jej pomoc mogli liczyć szczególnie Ci, którzy nie mieli rodziny, byli samotni. Paczki podpisywała "Ciotka Antonina" i w każdej z nich umieszczała zawsze jakiś drobiazg, aby choć na chwilę rozjaśnić tragiczny obozowy los. Jej paczki docierały do obozów na terenie całego kraju.
Za swoją działalność otrzymywała podziękowania, a i owszem. Lecz były to "jedynie" ciepłe słowa do więźniów,  których uszczęśliwiła paczką oraz właśnie nazwa ulicy. Dla kogoś będzie to "jedynie", dla innych "aż tyle". Ponieważ, to więźniowie, którzy przeżyli obóz na Majdanku wnioskowali o uczynienie Antoniny Grygowej patronką jednej z ulic w pobliżu terenu obozu dla upamiętnienia jej działalności na rzecz więźniów.
Grób Antoniny Grygowej znajduję się na lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej, zachęcam do odwiedzenia tego miejsca podczas jesiennych spacerów.
Poniżej, jak zwykle galeria zdjęć i link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=Iyms-hYkb2Q&feature=youtu.beBrak komentarzy:

Prześlij komentarz