środa, 3 września 2014

Kto jest kim?

Zespół projektu "O Grygowej z Tetmajerem wśród Łabędzi na Akacji" wita w nowym roku szkolnym!
W poprzednim poście pisałam o naszych parterach i osobach zaangażowanych
w realizację warsztatów w poszczególnych szkołach. Nadszedł czas na spotkanie z nami twarzą w twarz. Najpierw wirtualnie, za pomocą bloga, a już niebawem na warsztatach. 
Jako pierwszego poznacie Krzysztofa, który, za pomocą tylko sobie znanych trików będzie wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 52 im. Marii Konopnickiej odkrywał "królewskie" ulice w dzielnicy Felin.
Otóż, nie wiem, czy wiecie, ale Krzysztof od czterech lat realizuje i projektuje gry miejskie na terenie Lublina, a także w innych destynacjach. W ten niebanalny sposób promując wiedzę o regionie wśród dzieci
i młodzieży. Być może mieliście okazję już go spotkać, ponieważ regularnie oprowadza uczniów szkół
z Lublina i z całej Polski po Lubelszczyźnie. Prowadzi również spotkania z wykorzystaniem multimediów. Od ośmiu lat profesjonalnie zajmuje się pilotażem i realizacją różnorodnych przedsięwzięć turystycznych
i kulturalnych. W zimie - prócz podróży - szkoli jako instruktor narciarstwa.
W naszym projekcie Krzysztof wraz z uczniami klas piątych SP Nr 52 uda się w teren, tj. różne zakamarki dzielnicy Felin, gdzie młodzi uczestnicy projektu uczestniczyć będą w grze miejskiej o swojej dzielnicy.
Dla niewtajemniczonych dodam, że lubelski Felin to dzielnica mieszkaniowo - akademicka położona we wschodniej części miasta, przy trasie do Świdnika.
Początkowo powstał tam folwark utworzony z części dóbr królewskich Tatary, które Katarzyna II nadała hrabiemu Adamowi Ożarowskiemu. Później właścicielem terenów był Emanuel Graf, który nadał folwarkowi nazwę od imienia swojej żony Feliksy. W 1913 roku Felin przeszedł w ręce Erazma Plewińskiego, którzy przekazał majątek Lubelskiemu Towarzystwu Rolniczemu. W czasie II wojny światowej dobra należały do oficera niemieckiego. Po wyzwoleniu w 1944 r. w majątku swoją siedzibę miał Polski Sztab Partyzancki zarządzający działalnością polskich komunistycznych oddziałów partyzanckich na terenach okupowanych. Po 1945 roku majątek upaństwowiono i przekazano Uniwersytetowi Marii Curie - Skłodowskiej, a później Uniwersytetowi Przyrodniczemu..
Prekursorem dzielnicy było Osiedle Felin, które w czasie intensywnej rozbudowy zyskało nazwę Osiedla Jagiellońskiego. Obecny swój kształt dzielnica zyskała na mocy Uchwały Rady Miasta nr 896/XXXVIII/2006 z dnia 23-02-2006r, określającej granice od wschodu -wschodnia granica miasta, od południa -Droga Męczenników Majdanka, od zachodu ul. Lucyny Herc i od strony północnej tereny PKP.
Na Felinie swoją siedzibę ma Uniwersytet Przyrodniczy. Obok obiektów dydaktycznych i akademików Manhattan i Broadway znajdują się pola doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego. W bezpośrednim sąsiedztwie w okresie PRL wybudowano zajezdnię autobusową MPK.
24 września 2007 roku Prezes Rady Ministrów RP podpisał rozporządzenie rozszerzające granice Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Tak powstała położona w północno wschodniej części dzielnicy Podstrefa Lublin gromadząca na swoim terenie szereg inwestorów. Powstało tam między innymi Centrum Ekspedycyjno –Rozdzielcze Poczty Polskiej na ścianę wschodnią (tzw sortownia Poczty Polskiej).
Główne ulice Felina to: ul. Władysława Jagiełły, ul. Zygmunta Augusta, ul. Królowej Jadwigi, ul. Kazimierza Jagiellończyka.
Poniżej główni bohaterowie dzisiejszego posta, czyli dzielnica Felin i Krzysztof.
Pozdrawiam
Basia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz